Üst bar özel içeriği

UNWTO: Turizm bu yıl tam iyileşme yolunda

Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan ITB 2023 Berlin kapılarını açtı. Fuarda bu yıl, 161 ülkeden yaklaşık 5.500 katılımcı yer aldı.

Bu yıl düzenlenen ITB Berlin 2023’te konuşmasında, 2023 yılının ev sahibi ülkesi Gürcistan’ın başbakan yardımcısı Levan Davitashvili, DRV başkanı Norbert Fiebig ve Phocuswright’tan Charuta Fadnis, Messe Berlin genel müdürü Dirk Hoffmann, turizm endüstrisindeki en son zorluklara odaklanılacağı önümüzdeki birkaç günü dört gözle beklediklerini söyledi. 

ITB Berlin 2023’ün açılışına siyaset dünyasından ünlü isimler de katıldı. ITB 2023, Berlin Valisi Franziska Giffey, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve Gürcistan Başbakanı Irakli Gharibashvili gibi çok sayıda konuğu ağırladı. 

Uluslararası alanda 400 üst düzey konuşmacı toplam 200 oturuma katıldı. Dijitalleşme, yapay zeka ve beceri eksikliği gibi güncel konular üzerine değerlendirmeler yapıldı. Uzmanlar, “Dönüşümde Ustalaşmak” başlığı altında, sektörün karşı karşıya olduğu acil küresel zorlukları fırsata dönüştürmenin önemi hakkında bilgiler paylaşıldı.

ITB 2023’te, Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) başkanı, Avrupa’yı Ziyaret Et etiketi altında AB’nin kendisini ABD, Asya ve Güney Amerika’dan gelen ziyaretçilere güvenli bir destinasyon olarak nasıl olabileceği hakkında bilgiler verdi. Avrupa’nın denizaşırı ziyaretçiler için tekrar cazip hale gelebilmesi için izlenecek yol haritalarını ve planlamaların çok önemli olduğu belirtildi Avrupa Turizm Birliği (ETOA) ve Turizm Ekonomisi, pazarın 2024 yılına kadar toparlanacağına, ancak vize almada hala biri takım problemlerin olabileceğine dikkat çekiyor. 

Turizmde sosyal sorumluluk bilincini artırmak amacıyla paneller, seminerler ve konferanslar düzenlendi. ITB Berlin 2023’te Dünya Kadınlar Günü’nde ilk kez verilen ‘Turizmde Eşitlik Ödülü’, turizmde cinsiyet eşitliğine küresel dikkat çekmeyi amaçlandı. 

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) ve Sustainable Hospitality Alliance, ITB Berlin 2023’te ortak Otellerin sürdürülebilirlik temellerini birlikte açıkladılar. Üç kategorideki, 12 kriteri yerine getirerek, her otel sahibinin aktif olarak sürdürülebilir bir gelecek için rota belirleyebilmesi, büyüklüğü, konumu veya kurumsal yapısı ne olursa olsun, bu kriterlerin üç yıl içinde karşılanması durumunda, şirketler konuklarına sürdürülebilirlik kavramına gösterdikleri özeni ve ciddiye aldıklarını gösteren bir onay mührü almayı hak kazanacaklarını açıkladılar.

Aralarında WTTC Başkanı Julia Simpson ve UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili’nin de bulunduğu sektör temsilcilerinin yanı sıra, pandeminin neden olduğu krizin ardından sektörün geri dönüş yaptığını, ayrıca iklim değişikliği gibi zorluklarla mücadele etmek için üzerinde çalışılan ortak stratejilerin oluğunu söylediler.

ITB Berlin’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) başkanı, Avrupa’yı Ziyaret Et etiketi altında AB’nin kendisini ABD, Asya ve Güney Amerika’dan gelen ziyaretçilere güvenli bir destinasyon olarak nasıl pazarladığını açıkladı. Avrupa’nın denizaşırı ziyaretçiler için tekrar cazip hale gelebilmesi için yapılması gereken çok şey olduğu belirtti. Avrupa Turizm Birliği (ETOA) ve Turizm Ekonomisi, pazarın 2024 yılına kadar toparlanacağına, ancak vize almanın hala zor olacağına inanıyor. 

Sayfa başına kaydırma butonu.