Üst bar özel içeriği

“Daha yeşil bir Türkiye için”

Doğa, yaşamın temel unsurlarından biridir. İnsanlar binlerce yıldır doğayla iç içe yaşamış ve onunla uyum içinde var olmuşlardır. Ancak günümüzde hızlı kentleşme, sanayileşme ve modern tarım uygulamalarıyla birlikte doğanın dengesi bozulmaya başlamıştır. Bu nedenle, doğayla uyumlu tarım yöntemleri, özellikle fide ekimi, doğanın korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Son yıllarda ise doğaya olan ihtiyaçlarımızı daha iyi anlamaya ve doğayla uyumlu bir yaşam sürdürmenin ne kadar önemli olduğuna önem göstermeye başladık. 

 

“Daha yeşil Bir Turkiye” hedefiye 2003 yılında kurulan İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu (İSTÇEF) olarak doğaya ve geleceğimize 10bin fide dikerek hayat vermeye devam ediyoruz. 16 Mayıs’ta Anadolu Kavağı, Anadolu Fener Yolu Beykoz’da “Hatıra Ormanı Ağaç Dikimi” etkinliğimizi gerçekleştirdik. Törende Tarım ve Orman Bakanlılığı yetkilileri, Yılmaz Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Yılmaz ve Özlem Yılmaz, İSTÇEF Onursal Başkanı Tunay Gürsel, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Tüzel ve Genel Başkan Bülent Sarıgül yer aldı.

Fide ekimi sonrasında Yılmaz Redüktör Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Yılmaz ve Özlem Yılmaz, doğaya bir nebze de olsa katkıda bulunduğumuz için çok mutlu olduklarını, büyüyecek fidanlarımızın gelecek nesillere çok büyük katkısı olacağını söyledi.

Genel başkanımız Bülent Sarıgül ise yaptığı açıklamada “İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu olarak Yılmaz Redüktörün öncülüğü ve büyük desteği ile ektiğimiz fidanlarımız gelecekte biyoçeşitliliği destekleyecek. Farklı bitki türlerinin yetiştirilmesi, ekosistemin çeşitliliğini artıracak. Toprakta oluşabilecek erozyonunu önlerken, tarım alanlarının verimliliğini artırarak, toprak kaybının önüne geçecek. Tarım Orman Genel Müdürlüğü ekipleriyle birlikte doğru bir şekilde planladığımız fide ekimi, bitkilerin su ihtiyacını daha verimli bir şekilde karşılamasını sağlamış olacak. Aynı zamanda toprağın suyu tutma kapasitesini artıracak ve su kaynaklarının daha az israf edilmesine yardımcı olacak. Böylece su tasarrufu sağlanmış olacak ve su kaynakları daha sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.” 

Yönetim Kurulu Üyemiz Murat Tüzel yapılan fide ekiminin Türkiye için büyük önem taşıdığını, doğanın daha rahat nefes alabilmesi için çalışmaların tüm hızıyla devam edeceğini söyledi.

Sponsorlarımız Yılmaz Redüktör grup şirketleri, Yılmaz Redüktör, MES Elektromekanik Döküm, ve ELK Motor’un değerli katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

 


Sayfa başına kaydırma butonu.