| Üyeler | Bize Yazın | Yönetim Kurulu |

Bugün : 21.01.2022

Ana Sayfa
Yasa ve Yönetmelikler
Tüzük
Duyurular
Başkandan
Manşet
Haberler
Serbest Kürsü
yonetim kurulu
Foruma Katıl

Başkandan

HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaş

ÇEVRE VE TÜKETİCİ

Yaşamımızdaki her türlü kirlilikten ında , bitkiyi , hayvanı ,doğayı korumaya kadar uzanan , doğa ile insan lişkisi etrafında biçimlenen , bir çalışma alanı ; sosyolojik , ekonomik kültürel boyutları olan yerel ve küresel tüm toplumsal ve siyasi ilişkilerde varolan kavramlar bütünü ve ve tüm canlılar gibi insanın varoluşundaki en temel unsurdur ÇEVERE....

ÇEVRE yaşadığımız her anda , her mekanda her durumda vardır. Bu nedenle ;" ÇEVRESİNE SAYGI DUYMAYAN İNSAN KENDİNE SAYGI DUYMAZ " deyişi büyük haklılık taşır.

Çevre bilincinin vatantaşlık hakkı olarak gelişmesine parelel olarak tüketici haklarıda tüketicilerce fark edilecektir. Önce tüketicinin sağlık güvenliğinin korunması ehemmiyet taşıyorsadaa tüketicinin ekonomik çıkarıda korunmak durumundadır.

Tüketici çeşitli yerel ve merkezi idareler ,Sivil Toplum Kuruluşları tarafından , ilgili kurum ve kuruluşlarca eğitilmek ve bilgilendirilmelidir. Diğer taraftan zararı varsa bunlarında tanzim edilme ciheti ne gidilmesi önemli haklar arasında sayıabilir.

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ayrıca 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun üretici ve tüketici arasındaki mutluluk çizgisinin oluşmasınına büyük katkı sağlamıştır .

AB müktesabatı çerçevesinde hazırlanan yasa Tüketici Mahkemelari gibi ihtisas mahkemeleri oluşturduğu gibi tüketicinin yukarıda saydığımız hukukunu sağlayacak şekilde İlçelerde Kaymakamlıklarda Tüketici Kurulları oluştululmuş ve burada tüketicilerin kendilerinide TEMSİL etma hakkı tanınmıştı . Tüketiciler bu kurullara hertürlü şikayetlerini bildirerek çözüm arayabiliyor olabilmesi kaliteli sürdürülebilir bir yaşamı yakalıyabilmeleri açısından çok mühimdir. .

Sürdürülebilir insan yerleşimlerini sağlamak için hazırlanan 2006 yılında 1/100.000 ÇEVRE DÜZENİ PLANLARINI hazırlarken İMP nin Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşlerini almak suretiyle katılımcı demokrasiye yer vermasi örnek tüketici hakkının tanınması değilmidir. Çünkü bu şehirde yaşaayacak olan bizleriz .

Elbette tüm halkımızca benimsenecek ve özümsenecek bu planlarda vatandaş olarak görüşümüzü dile getirmemiz en tabii hakkımızdır.
O kentte yaşayan insanların ihtiyaclarınına en iyi bir şekilde ve şartlarda ulaşabilmesinin sağlaanması , toplu alışveriş merkezlerinin açılması rekabeti arttırır bu vesile ile maliyet ücretlerini aşağı çeker bundanda tüketicinin yanı sıra üreticide kazanmış olur.

Bu vesile ile halkımızın tüketici hakları açısından bilinçlenmesine büyük katkıda bulunan bu organizasyonu yapan ve bu töreni hazırlaynan TÜKETİCİ RAPORU yöneticilere şükranlarımı sunuyorum.


İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Genel Başkanı
Diğer Haberler
 • AVUKAT Tunay Gürsel
  Özgeçmiş
 • çevre suçları TCK da yürürlüge girdi
 • Örnek Karar

 • Başkandan

  ÇEVRE VE TÜKETİCİ

  Yaşamımızdaki her türlü kirlilikten, bitkiyi , hayvanı ,doğayı korumaya kadar uzanan , doğa ile insan lişkisi etrafında biçimlenen , bir çalışma alanı ; sosyolojik , ekonomik kültürel boyutları olan yerel ve küresel tüm toplumsal ve siyasi ilişkilerde varolan kavramlar bütünü ve ve tüm canlılar gibi insanın varoluşundaki en temel unsurdur ÇEVRE....
  Devamı..

  Dünyadan Haberler

  İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu
  Halaskargazi Cad. No:81 D:16 34380
  Pangaltı- İSTANBUL
  Tel: 0212 220 20 40 E-Mail:tunaygursel@gmail.com
  Gsm: +90 532 212 45 40 - 0535 715 34 34
  Web:www.istcef.org
  Design by Telmar Network